Reklam
Reklam

Noel Nedir? Müslümanlar Noeli Kutlayabilir mi?

  • 25 Aralık 2020
  • 2 kez görüntülendi.
Noel Nedir? Müslümanlar Noeli Kutlayabilir mi?
Reklam

 Noel Nedir?

Noel her yıl 25 Aralıkta İsa’nın doğumunun kutlandığı hristiyan bayramıdır. Hristiyanların çoğunlukta olduğu ülkelerde genellikle Noel tatili yılbaşı tatiliyle birleştirilir. Noeli kutlamak için kullanılan çam ağacı ölümsüz yaşamın bir simgesidir eski Mısırlıların, Çinlilerin ve Yahudilerin ortak bir geleneğidir. Noel Baba da Noel gecesi çocuklara hediye bıraktığına inanılan kişidir. Ve kökeni Hristiyan azizi olan Piskopos Nikolaya dayanır.


 

Noeli Müslümanların Kutlaması Doğru Mu?

‘’Kişi sevdiğinin dini üzeredir.’’ ‘’ Kişi sevdiği ile beraberdir.’’ Hadis-i Şeriflerinde anlaşılacağı üzere onlara benzemek, onların bayramlarını kendi bayramımız gibi kutlamak son derece yanlıştır. Çünkü biz Müslümanız ve bunun gerektiği gibi yaşamalıyız. Allah’ ın bize verdiği iki tane bayramımız var; Ramazan ve Kurban bayramı. Bunun dışında bizim başka bir bayramımız yok ve olamaz da..

Evlerde çam ağacı bulundurmak onları süslemek, hindi kesip yemek, alkol almak, sabaha kadar eğlenmek, Allah’ın sevmediği şeylerdir. Ve o günü inanan bir müminin o şekilde yaşamaması gerekir.

’Kim bir kavme benzerse onlardandır.’’ Hadisi-i Şerifinin ruhunu her zaman üzerimizde taşıyabilmek duasıyla..

 
 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ